Rasa koni Shire

Shire (po spolszczeniu - szajr, polska nazwa czasem jest używana) to duży i ciężki koń zimnokrwisty. Pochodzi z Wielkiej Brytanii. Shire i perszeron to dwie najcięższe i największe końskie rasy. Sire uważany jest za potomka średniowiecznego rycerskiego konia angielskiego, dlatego w swojej ojczyźnie służy nie tylko jako zwierze pociągowe, ale także wierzchowe. Jego cechą charakterystyczną są piękne, obfite szczotki przy kopytach. Szczotki są na ogół białe i wymagają solidnej pielęgnacji. Najbardziej cenione są shire’y kare z białymi szczotkami.

Czytaj więcej...

Rasa koni Fryz - Koń fryzyjski

Koń fryzyjski pochodzi z Holandii (Fryzja). W hodowlach dopuszcza się maść wyłącznie karą, jednak w dwóch odmianach: krucza (wymagana u reproduktorów) i płowiejąca. Jest użytkowanym zaprzęgowo i wierzchowo koniem gorącokrwistym. Coraz częściej można je jednak spotkać na zawodach ujeżdżeniowych.

Czytaj więcej...

Rasa koni Tinker

Tinker - rasa koni ogólnoużytkowych, o atrakcyjnym srokatym umaszczeniu. Rasa ta nie jest wyrównana w typie. Głowa najczęściej duża, o lekko garbonosym profilu i długich uszach. Szyja mocna. Łopatki szerokie, długie często ustawione stromo. Kłąb słabo zaznaczony. Kłoda szeroka, beczkowata. Zad mocny, szeroki, często rozłupany, lekko ścięty. Solidne kończyny o krótkich pęcinach i dużych kopytach. Obfite szczotki pęcinowe. Bujna grzywa i obfite owłosienie ogona. Chody wytrwałe o wysokiej akcji.

 

Czytaj więcej...

Rasa koni Haflinger

Charakterystyka rasy:

Głowa Haflingera jest niewielka i ma cały wdzięk głowy araba. Oczy są duże, uszy małe i ruchliwe. Szyja silna, a łopatki długie i skośne. Grzbiet prosty i szeroki, zad zaokrąglony i dobrze umięśniony. Nogi są dosyć krótkie i dobrze ukostnione. Na nogach nie ma zbyt wielu sterczących szczotek, grzywa i ogon obfite.

Czytaj więcej...

Rasa koni Kuc szetlandzki

Kuc szetlandzki pochodzi z Wysp Szetlandzkich, oddalonych o 185 kilometrów od północno-wschodnich wybrzeży Szkocji.

Wysokość w kłębie wynosi od ok. 80cm do 107 cm. Mają zazwyczaj prosty profil głowy, bujną grzywę i ogon, czasami zdarzają się szczotki pęcinowe. Charakterystyczny dla kuców szetlandzkich jest ich obwisły brzuch. Występuje prawie każde umaszczenie, rzadko tarantowate.

Źródło: www.wikipedia.org

Szybki kontakt

Stajnia Dar-Mar
Mariusz Bebłot
tel. kom. 0-604 612 526

Adres:
Popów, ul. Wieluńska 89
woj. śląskie
42-110 Popów

email:
konie@tinkery.pl

O koniach - przysłowia

"Jak dasz koniom jeść tak Cię będą wieźć."

"Konia tanio nie ceń, króla o mało nie proś."

"Konia cieszy owies, krowę koniczyna, starego pieniądze, młodego dziewczyna."

"Koń by się uśmiał."

"Koń by tego nie wytrzymał, a co dopiero człowiek."

"Koń ma cztery nogi, a potknie się."

"Koń niech z koniem ciągnie, a wół z wołem."

"Młodego konia stary jeździec ujeździ."

"Nie poganiaj konia biczem tylko owsem."

"Najpierw konia zrozumieć, a potem na nim siedzieć."

"Puść koniowi cugle, a uniesie cię."

"Z cudzego konia i w pół drogi zsiadaj."

"Zrobić kogoś w konia."